You are currently viewing Nowoczesny karnisz apartamentowy

Nowoczesny karnisz apartamentowy

Karnisz do nowoczesnego wnętrza

Podstawowymi cechami przestronnego, nowoczesnego wnętrza są prostota i funkcjonalność. Przestrzeń zaprojektowana jest starannie, gdzie każdy przedmiot znajduje się nieprzypadkowo i ma swoje miejsce. Pozbawiona zbędnych elementów kompozycja znalazła uznanie zarówno u projektantów wnętrz jak również użytkowników.

Elementem charakterystycznym, kojarzonym z nowoczesnymi wnętrzami są duże, szerokie okna. To również dzięki nim stworzenie przestrzeni przejrzystej i miłej dla oka jest łatwiejsze. Aranżacja w stylu nowoczesnym dużą rolę przykłada się do optymalnego wykorzystania naturalnego światła słonecznego. Aby przeszklenie stało się prawdziwą ozdobą we wnętrzu, powinniśmy w odpowiedni sposób dopasować do niego elementy dekoracji.

Jeśli decydujemy się aby na naszym oknie pojawiły się firany, zasłony, panele czy też rolety rzymskie, musimy zastanowić się jaki wybrać rodzaj karnisza. Jego forma powinna być prosta, odpowiednio dopasowana do wnętrza. Jednocześnie musi być funkcjonalny (ważne jest swobodne przesuwanie tkanin w dowolnym kierunku).

Przeglądając oferowane na rynku karnisze, moją uwagę zwrócił najnowszy produkt firmy Marcin Dekor a mianowicie seria karniszy apartamentowych Top Line.

topline21

Producent oferuje trzy kolory do wyboru:
– stal szczotkowana
– czarny (połysk i mat)
– biały (połysk)

Dla każdego ze wspomnianych kolorów dostępne są odpowiednie zakończenia. Niewątpliwie elementem wyróżniającym się na tle konkurencji jest profil. Będący jednocześnie listwą frontową (profil aluminiowy 80/11mm) zachwyca prostym, geometrycznym kształtem. Podobnie jest z solidnymi podporami co w połączeniu z pozostałymi elementami sprawia, że karnisz jest naprawdę masywny. Całość przekonuje i doskonale wpisuje się w nowoczesny charakter aranżowanego wnętrza.

Omówienie elementów składających się na system Top Line zacznę od wsporników.

Zaprojektowane do montażu w ścianie, nie ograniczają swobody w przesuwaniu ślizgów na boki. To ułatwienie jest szczególnie przydatne ponieważ jest to doskonałe rozwiązanie przy szerokich oknach prowadzących np. na taras.

Producent proponuje podpory w trzech długościach:
– 83mm (po zamontowaniu odległość od ściany do środka toru 90mm)
– 143mm (po zamontowaniu odległość od ściany do środka toru 150mm)
– 203mm (po zamontowaniu odległość od ściany do środka toru 210mm)

Najkrótszy wykorzystamy w sytuacji, kiedy zależy nam aby zasłony lub firany znajdowały się jak najbliżej oszklenia i ściany. Jeśli planujemy dodatkowe profile (możliwe jest podwieszenie dwóch dodatkowych) najlepiej zastosować najdłuższy wspornik. Do podpory bez trudu zamocujemy również kasetę rolety rzymskiej.

133cbf34483ab11b2ec6f2480a2c

Profil Top Line może zostać zamontowany bezpośrednio do sufitu.
Umożliwiają to uchwyty montażowe w formie kontownika widoczne na obrazie.
W sytuacji gdy sufit nie jest idealnie równy, uchwyty pozwalają na niewielką regulację poziomu.

Znakiem rozpoznawczym systemu Top Line jest niewątpliwie szyna profilowa.
Zaprojektowna jako elegancka maskownica, kryje wsporniki oraz pozostałe elementy systemu (dodatkowe profile Square, kasety rolet rzymskich). Szyna profilowa może oczywiście służyć jako odrębny karnisz, który może być rozbudowany o kolejne elementy w przyszłości (w dolnej części profilu znajduje się tor, w którym umieścimy ślizgi z agrafkami lub żabkami). Producent oferuje profile o długościach: 160cm 200cm 240cm 300cm 320cm 400cm 500cm 600cm. W praktyce oznacza to, że szerokość (ściany oraz przeszklenia) nie jest żadnym limitem. Swobodnie możemy zaprojektować kompozycję na okno, która będzie odpowiednia do projektowanego wnętrza. Jeszcze raz podkreślę, system umożliwia swobodne przesuwanie zamocowanych elementów. Jeśli chcemy korzystać np. z okna tarasowego, bez przeszkód odsuniemy naszą zasłonę i firankę na bok gdzie nie będzie przeszkadzała.

System może być zastosowany praktycznie we wszystkich wnętrzach bez większych ograniczeń (szyny profilowe z łatwością można ze sobą łączyć). Warto wspomnieć o łączniku kątowym 90 stopni, który zastosujemy w każdym narożniku.  Brakuje mi osobiście połączenia, które miało by regulację kąta. Być może producent zaproponuje coś takiego na wzór łącznika do Systemu Square.

Model Top Line (kolor stal szczotkowana) na przykładzie którego omówimy poszczególne etapy montażu, składa się z następujących elementów:
– profil Top Line
– 2szt. wspornik Top Line
– profil tylni Square Line
– 2szt. łączniki kątowe 90 stopni
– 2szt. zaślepki Top Line
– 2szt. zaślepki Square
– ślizg z agrafką

Etap 1: Zamontowanie wsporników w poziomie. Dobrym rozwiązaniem będzie rozstawienie podpór na szerokości między 100cm a 150cm w zależności od szerokości karnisza.

Etap 2. Zamontowanie tylniej szyny Square. 

Szyna ustawiona w odpowiednim położeniu musi zostać unieruchomiona. 

Etap 3. Zamontowanie przedniej szyny Top Line. Nasuwamy profil na „kamienie” montażowe i dokręcamy je gdy szyna będzie w odpowiednim położeniu.

Etap 4. Założenie łącznika 90 stopni lub końcówki ozdobnej.

Dodaj komentarz