WinDeco.pl
Firany Zasłony Rolety Rzymskie

Jak efektownie upiąć firanki i zasłony do karnisza oraz wydobyć ich urodę i stworzyć ładną dekorację okna? Warto zastanowić się nad sposoby upinania zasłon.

Taśmy do zasłon

Najbardziej popularnym sposobem mocowania zasłon są taśmy marszczące wszyte w tkaninę. Taśmy systemowe marszczą według określonych proporcji np. 2:1 (szerokość zasłony powinna być trzy- lub dwukrotnie większa niż szerokość taśmy). Taśmy niesystemowe można marszczyć "dowolnie".

Szelki i przelotki

Prostym rozwiązaniem upinania zasłon są koła - system zwany sztancowaniem. W aranżacji okna metalowe kółka wbijane w zasłonę umożliwiają założenie jej na karnisz. Taka dekoracja okna i sposób upinania zasłon sprawdzi się idealnie w przypadku grubych tkanin, w nowoczesnych wnętrzach, do których pasuje. Kolejnym bardzo wygodnym rozwiązaniem upinania zasłon są szelki, prezentujące się równie efektownie w przypadku materiałów zasłonowych, jak i cienkich, zwiewnych firan. Wystrój okna z zasłonami zawieszanymi na szelkach ma tę przewagę nad tradycyjnymi żabkami, że zasłony nie wymagają upinania, łatwo je założyć i zdjąć z karnisza. Dekoracja okna z zasłonami na szelkach swobodnie puszczonymi w dół pasuje do wnętrza o nowoczesnym wystroju.

Fleksy

W sklepach dostępne są też fleksy czyli plastikowe haczyki umieszczone na prowadnicach wszywanych w fałdy zasłony. Haczyki dają się przesuwać w górę i w dół, maskując bądź odsłaniając karnisz - można w ten sposób korygować długość zasłony. Fleksy można wszyć w tkaninę, upinając ją np. w pliski.
Dość prostym rozwiązaniem upinania zasłon jest przeszycie tunelowe, dzięki niemu zasłona wsunięta na karnisz może być rozciągnięta bądź suto marszczona, wówczas szerokość tkaniny musi być co najmniej dwukrotnie większa od długości karnisza.

www.WinDeco.pl


Last Post
Topics

Ładowanie Rozmowy