Firany zasłony na skośne okno

Firany zasłony na skośne okno

Firany zasłony na skośne okna

Planowanie przestrzeni we wnętrzu jest zadaniem złożonym, wymagającym wielu przemyśleń. Powinno zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem preferencji i upodobań użytkowników. Optymalnym rozwiązaniem jest odnalezienie najlepszej równowagi między estetyką a należytą funkcjonalnością. Zachowanie tej proporcji sprawi, że przestrzeń będzie nie tylko przyjemna dla oka ale również komfortowa podczas życia codziennego.

Jak zasłonić skośne okna?

Trudności w aranżowaniu mogą przysporzyć pomieszczenia, w których pojawiają się elementy niestandardowe. Jednym z takich elementów jest skośne okno.  Warto poświecić czas na należyte zagospodarowanie tego elementu, ponieważ przyciąga Naszą uwagę w sposób szczególny. Jeśli chcemy aby takie okno stało się wiodącą ozdobą w Naszym wnętrzu, powinniśmy wybrać odpowiednią dekorację okienną. Szyby i futryny pozostawione bez jakichkolwiek dodatków tekstylnych sprawią, że we wnętrzu zapanuje niezbyt przytulny, surowy klimat.

okno_skos122123

W pierwszej kolejności rozważmy, jaką ilość światła chcemy wpuścić do naszego wnętrza. Pomieszczenia z ekspozycją południową i zachodnią, gdzie światła słonecznego w ciągu dnia dociera dużo i jest intensywne, z reguły dekorujemy grubszymi zasłonami w chłodniejszych kolorach (odcienie niebieskiego, fioletu, szmaragdu). Mile widziane będą tutaj również przysłonięcia z „mlecznych”, nieco grubszych tkanin firanowych.

Do wnętrz, gdzie słońce zagląda zdecydowanie krócej – mamy tu na myśli pomieszczenia z ekspozycją północną i wschodnią – warto zastosować delikatne, bardziej przezroczyste firany, które nie ograniczą w nadmiernym stopniu dostępu światła. Efektowną dekorację powinny stanowić miękkie, dobrze układające się zasłony. Korzystajmy z odcieni kremu, żółtego, jasnego brązu, beżu oraz pudrowego różu.

Skośne okna uniemożliwiają symetrię co daje dodatkowe możliwości przy wyborze dekoracji okiennej. Możemy zdecydować się na prosto opuszczone zasłony zawinięte na podłodze lub subtelne firanki upięte na boki (nic nie stoi na przeszkodzie aby łączyć te elementy). Możemy zawiesić tkaninę tylko z jednej strony okna drugą część zostawić odsłoniętą. W zależności od tego na którą wersję się zdecydujemy, ilość światła w pomieszczeniu będzie się zmieniać. Bez trudu dopasujemy kompozycję zgodnie z własnymi upodobaniami.

Gdy podjęliśmy decyzję jaka firanka będzie zdobiła skośne okno, gdy zdecydowaliśmy się na kolor, grubość i fakturę tkaniny zasłonowej, jedyne co pozostaje, to wybrać rodzaj karnisza, na którym zawiśnie Nasza dekoracja.

Jakie karnisze na okno skos?

Jaki karnisz możemy zamontować na oknie skos? Zależy to wyłącznie od możliwości montażowych. Jeśli okno osadzone jest tak, że odległość między futryną okienną a sufitem ma minimum 10cm, nic nie stoi na przeszkodzie,  aby zamontować karnisz ze wspornikami ściennymi. Będzie dodatkowym elementem zdobnym we wnętrzu. Z łatwością dobierzemy odpowiedni kolor i zakończenia ozdobne, które będą pasowały do innych elementów np. lamp czy okuć meblowych.

 

Drugą możliwością jest zastosowanie listwy podsufitowej. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność głównie dlatego, że jest uniwersalne i łatwe w montażu (instrukcja montażu listwy podsufitowej – tutaj). Szeroko stosowane są szczególnie listwy PCV oraz aluminiowe szyny jednotorowe.

Listwy posiadają niewielkie uchwyty, które można zamocować w zabudowach, wnękach oraz miejscach trudno dostępnych (dobrym przykładem może być tutaj kotara wykonana z tkaniny zasłonowej oddzielająca dwa pomieszczenia).

Zarówno karnisz montowany w ścianę jak i listwa podsufitowa z pewnością dobrze spełnią swoją funkcję. W jednym i drugim przypadku nie będzie problemów z zawieszeniem dekoracji na skośnym oknie.

Dodaj komentarz